Big Jump wordt Zalige Zwemdagen wordt (helaas) Waterveldslag!
Water 13/07/2025
De Zalige Zwemdagen, die zouden plaatsvinden op zaterdag 12 en zondag 13 juli aan Portus Ganda, werden geannuleerd. In de plaats riepen Waterland vzw en Gents MilieuFront iedereen op om op zondag toch naar de Veerkaai te komen. Met een groots watergevecht gingen een 50-tal geëngageerde burgers en kinderen de watermonsters zelf te lijf. Geen Zalige Zwemdagen, wel een zalig watergevecht!
Annuleren was de enige optie
Na een uitgebreide kwaliteitscontrole van het water aan Portus Ganda bleek dat de waterkwaliteit té slecht was om veilig te kunnen zwemmen. Hierdoor was de organisatie genoodzaakt om de Zalige Zwemdagen te annuleren. Door de hevige regenval van begin vorige week zijn de overstorten rond Portus Ganda in werking getreden en werden er zeer hoge e.coli- en enterokokken-waarden gemeten.
Ons rioleringssysteem is sterk onderhevig aan regenbuien. Bij hevige regenval treden overstorten in werking en stroomt overtollig rioolwater rechtstreeks in onze waterlopen. Dit betekent dat ongezuiverd afvalwater, verdund met regenwater in onze waterlopen terechtkomt, wat de waterkwaliteit negatief beïnvloedt.
Een verkoelend alternatief
'Het is heel pijnlijk om hier op de oever te staan vandaag. Al jaren springen er honderden mensen op de tweede zondag van juli in het water om de vraag naar een betere waterkwaliteit kracht bij te zetten. De Gentse springers zijn altijd voortrekker geweest.' zegt Frédéric van den Abbeele van Gents MilieuFront. Deze organisatie springt al meer dan 10 jaar in het Gentse water als vraag naar proper water.
'Nu we voor de eerste keer moeten annuleren willen we een sterke boodschap overbrengen aan alle overheden en organisaties die verantwoordelijk zijn voor onze waterkwaliteit. Daarom riepen we op om gewapend met een waterpistool toch af te zakken en samen "watermonsters" te lijf te gaan. Met deze temperaturen is verkoelen geen overbodige luxe. Met deze actie hopen we twee vliegen in één klap te slaan.'
Actie is nodig
Om de waterkwaliteit écht aan te pakken moeten we dringend een tandje bij steken. Verschillende actoren zijn aan zet:
- Stad Gent (én haar burgers!): We moeten regenwater in de bodem krijgen en uit het rioleringsnetwerk houden. Onthard, maak ruimte voor water in straten, pleinen en parken, ook in tuinen kan er nog extra winst worden gerealiseerd
- Stad Gent: er zijn nog altijd woningen die rechtstreeks huishoudelijk afvalwater lozen. Breng ze in beeld en zorg dat ze worden aangesloten op het rioolnetwerk
- Rioolbeheerders: werk de overstorten weg door slim te sturen en mee te investeren in bronmaatregelen
- Vlaamse overheid: maak dringend meer budgetten vrij voor waterkwaliteit, zeker in onze stedelijke gebieden
- Maak extra werk van waterkwaliteit in plaats van op Europees niveau uitzonderingen en uitstel te vragen
- Maak een overstortenplan. De overstorten zorgen voor te hoge waardes van e.coli en enterokokken die zwemmen bemoeilijken of helemaal onmogelijk maken
- De nitraatrichtlijn moeten we wel degelijk halen. Te veel nitraten maken ons water obees, waardoor we steeds vroeger op het jaar worden geconfronteerd met blauwalg
Ook interessant
-
Wij(k)water
Het project Wij(k)water liep van 2020 tot 2023 en bracht via participatieve trajecten parochiën, buurtbewoners, de Stad en verschillende partners samen rond klimaatadaptatie en waterbeheer bij kerken. Het project had als doel om kernen en buurten beter voor te bereiden op droogte, hitte en wateroverlast.
-
Regenwater: van bedrijf naar buurt
In dit innoverende waterbufferingsproject van 2022 bracht GMF bedrijven en buurtbewoners in de Dampoortwijk samen rond duurzaam waterbeheer. Het project maakte hergebruik en infiltratie van regenwater mogelijk en verving ongeveer 650 m² verharding door groene ruimte.
-
Ruim drieduizend handtekeningen voor ‘Gents Zwin’