Fietsen tegen eenzaamheid
Mobiliteit 10/08/2022
Vergeet bakfietsen en longtails. Sinds mei 2022 kan je een ander opvallend vervoermiddel in het Gentse straatbeeld spotten: de fietsriksja. Vrijwilligers bij Trivelo (De Fietsambassade) vervoeren met bijzondere fietstaxi’s ouderen en minder mobielen binnen de R4.
Op de uitvalsbasis van Trivelo bij de Fietsambassade licht Saar Fivez, samen met Liesbeth Colson de bezieler van Trivelo, het project toe. ‘Het idee voor Trivelo ontstond uit een bezorgdheid om de sociale isolatie en vereenzaming van ouderen in Gent: vaak geraken zij zelfs binnen hun eigen wijk niet te voet op hun bestemming. De bus of een taxi zijn vaak geen optie omwille van de korte afstanden en de kostprijs. Trivelo is echter geen mobiliteitsproject, maar een sociaal project: de trage fietsritten bieden ook veel tijd voor een gezellige babbel.’
Nieuwe en minder nieuwe Gentenaars achter het stuur
De taxichauffeurs van dienst zijn een gemengde groep van nieuwkomers in Gent én minder nieuwe Gentenaars. In samenwerking met IN-Gent en Refu Interim biedt Trivelo vluchtelingen en andere nieuwkomers in Gent werk als vrijwilliger. ‘Door het vrijwilligerswerk kunnen ze Nederlands oefenen, een sociaal netwerk uitbouwen, leren ze Gent beter kennen en krijgen ze bovendien een vrijwilligersvergoeding. Nieuwkomers in Gent die het Nederlands nog niet genoeg beheersen en de weg nog onvoldoende kennen, krijgen ondersteuning van een buddy tijdens de ritten. Ook bij passagiers die extra ondersteuning nodig hebben, wordt gezorgd voor een extra begeleider.’
Talar Madoyan, nieuwkomer in Gent, had de tweede meeste ritten op haar conto tijdens het pilootproject en staat al te popelen om opnieuw van start te gaan als fietstaxichauffeur. Naast haar passie voor de fiets, is ze vooral enthousiast over de gebruikers van de taxi. Met verschillende senioren bouwde ze een goeie band op. Waar ze het liefste fietst, verrast misschien wel: het centrum van Gent en dan vooral de Korenmarkt. Niet alleen fietst ze zelf graag waar veel mensen zijn, ze ziet ook de klanten genieten van de levendigheid en bedrijvigheid in het centrum. “Ouderen en minder mobielen kunnen zo met de fiets op plaatsen komen in Gent waar taxi’s meestal niet rijden, ze kunnen weer hetzelfde als iedereen,” besluit ze gepassioneerd.
Gent, fietsstad: voor alle leeftijden
Trivelo haalde de mosterd bij de Deense Ole Kassow, die met “Cycling without age” recreatieve ritten aanbod aan oudere mensen. Deze intussen wereldwijde organisatie kreeg in Vlaanderen ook voet aan grond onder de naam “Fietsen zonder leeftijd”. Gent zou Gent niet zijn, als het ook niet op deze (fiets)kar zou springen. In het kader van dit project kocht stad Gent in 2017 drie aangepaste fietsen aan. Toen de Gentse lokale dienstencentra in 2019 een oproep deden naar vrijwilligers om ouderen met de wagen te vervoeren van en naar hun lokalen, leek het Saar en Liesbeth dan ook een betere oplossing om deze dienst met de fiets in te vullen. In een autoluwe stad is het vervoer van personen immers veel duurzamer en interessanter per fiets, zeker wanneer het gaat over zo’n kleine afstanden. Trivelo was geboren.
